niedziela, 7 grudnia 2008

PROJEKT "STARSZY BRAT, STARSZA SIOSTRA"


Od 4 lat realizujemy w gdańskim kole Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym własną wersję projektu opartego o założenia programu "Starszy Brat - Starsza Siostra", który wdrożyła na terenie Polski "Fundacja Batorego". Celem naszej wersji jest stworzenie sieci przyjaźni pomiędzy osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawną młodzieżą ze szkół średnich i uniwersytetu. Istotą programu jest nawiązanie osobistej przyjacielskiej relacji i zobowiązanie do utrzymania jej przez okres co najmniej jednego roku (z przerwą wakacyjną) - kontakt musi się odbywać co najmniej raz w tygodniu. Spotkania te przybierają dowolną formę, zależnie od wspólnych uzgodnień, mogą odbywać się w domu osoby niepełnosprawnej, ale mogą też być wspólnym spędzeniem czasu wolnego poza domem lub uczestnictwem w zajęciach rekreacyjnych organizowanych przez inne podmioty.
W chwili obecnej działa w naszym kole 35 związków przyjaźni między pełnosprawnymi uczniami liceów i studentami (wolontariusze), a niepełnosprawnymi intelektualnie w różnym wieku. Wielu wolontariuszy pozostaje z nami przez okres dłuższy niż jeden rok, niektórzy związali się z nami zawodowo, a wiele przyjaźni utrzymuje się przez lata i daleko wykracza poza ramy projektu. Jest to znakomity program włączający, stwarzający wiele nowych możliwości uczestnictwa dla osób niepełnosprawnych, ale też dający szanse rozwoju pełnosprawnej młodzieży, a jego realizacja otworzyła nasze koło na zupełnie nowy typ wolontariuszy, których w innych okolicznościach trudno byłoby pozyskać.
Corocznie prowadzimy nową rekrutację wolontariuszy do projektu, każdy z nich przechodzi wstępne szkolenie, po którym zawierane są porozumienia na kolejny rok. Nasi wolontariusze wywodzą się głównie z V LO w Gdańsku oraz z wydziału pedagogiki i psychologii UG. W trakcie trwania projektu wolontariusze mogą korzystać z organizowanych dla nich grup wsparcia. Dwa razy do roku organizowane są spotkania integracyjne dla wszystkich uczestników projektu, a w ostatnich dwóch latach dodatkową atrakcją były warsztaty teatralne organizowane we współpracy z Klubem Integracyjnym "Winda", w których mogły uczestniczyć zainteresowane pary przyjaciół.
Projekt jest bardzo wysoko oceniany zarówno przez jego bezpośrednich beneficjentów, jak i przez rodziców niepełnosprawnych uczestników. Krajowym wolontariuszem roku w konkursie "Ośmiu Wspaniałych" organizowanym przez Centrum Wolontariatu, przed dwoma laty został Artur Jezionek wywodzący się właśnie z tego projektu.
Jeżeli jesteście zainteresowani projektem to podaje numery koordynatorów:
Natalia Niemkiewicz, tel. 0 509 634 614
Jarosław Marciszewski, tel. 0 511 427 161
Monika Szabla

Brak komentarzy: